Kaip pasirinkti geriausią kompiuterio monitorių

Pasirinkti tinkamą monitorių gali būti sudėtinga, ypač kai jie apibūdinami daugybe specifinių techninių terminų. Yra daugybė funkcijų ir parinkčių, į kurias reikėtų atkreipti dėmesį perkant monitorių – tik tuomet išsirinksite tokį, kuris atitiks jūsų poreikius ir reikalavimus. 

Kokia turėtų būti skiriamoji geba ir kraštinių santykis?

Yra dvi pagrindinės specifikacijos, į kurias reikia atkreipti dėmesį renkantis monitorių: tai skiriamoji geba ir kraštinių santykis. Skiriamoji geba yra tiesiog ekrano matmenys taškais. Šiandien monitorių skiriamoji geba ne mažesnė nei 1920 x 1080 taškų (Full HD). 

Jei norite šiek tiek vertikalesnės skiriamosios gebos, jums gali patikti 1920 x 1200 monitorius, nors tokį rasti gana sunku. 

2560 x 1440 skiriamoji geba siūlo tą patį 16:9 santykį kaip ir Full HD, tačiau su žymiai daugiau taškų. 4K (kartais vadinami Ultra HD) ekranai taip pat jau yra rinkoje, tačiau šie 3840 x 2160 monitoriai yra brangesni ir jiem reikia galingos vaizdo plokštės. Į renka po truputį braunasi ir 5K (5120 x 2880) monitoriai. 

Yra daugybė itin plačių ekranų, kurių kraštinių santykis yra 21:9, o skiriamoji geba 2560 x 1080 ir 3440 x 1440. Tokie monitoriai itin tinka filmams ar žaidimams. 

Koks atsinaujinimo dažnis yra geriausias?

Atsinaujinimo dažnis – tai Hz skaičius. Jis reiškia, kiek kartų per sekundę monitorius atsinaujina. Kitaip tariant, tai yra monitoriaus kadrų dažnis: kuo didesnis skaičius, tuo sklandžiau rodomas vaizdas.

Visi monitoriai šiuo metu turi ne mažesnį nei 60 Hz atsinaujinimo dažnį. Tačiau kai kurių ekranų atsinaujinimo dažnis yra dar greitesnis, pavyzdžiui, 120 Hz, 144 Hz ir net 200 Hz.

Kaip galima įvertinti vaizdo kokybę?

Pagrindinis veiksnys, į kurį reikia atkreipti renkantis monitorių, yra vaizdo kokybė. Iš esmės monitoriaus vaizdo kokybė suskirstoma pagal spalvų tikslumą, kontrastą ir juodos spalvos lygius. Mes patikrinome spalvų tikslumą išmatuodami kokią procentinę sRGB spalvų gamą gali pademonstruoti monitorius. Didelis procentas, pavyzdžiui, 95% ir daugiau, reiškia, kad ekranas turi didelį spalvų diapazoną, tai reiškia, kad vaizdai turėtų būti atkuriami labai tiksliai. 

Aukštesnės klasės plokščių kategorijoje mes tikrinome ir Adobe RGB gamą. Monitoriai, kurie gali padengti didelę Adobe RGB gamos dalį, paprastai yra skirti tik tokioms profesinėms programoms kaip spaudos dizainas ir yra labai brangūs. Naudodami profesionalius monitorius mes taip pat atkreipėme dėmesį į spalvų temperatūrą, nes tai gali būti itin svarbu dirbant su nuotraukomis. 

Savo įranga matavome kontrastą kaip santykį. Matavimas vyksta lyginant ryškiausią baltą ir tamsiausią juodą spalvas, kurias gali rodyti monitorius. Skystųjų kristalų ekranai veikia filtruodami apšvietimą iš foninio apšvietimo, todėl visi ekranai praleidžia bent šiek tiek šviesos net yra tariamai juodose srityse.  Kuo aukštesnis kontrasto lygis, tuo daugiau detalių galėsite matyti vaizduose su tamsiais ir šviesiais plotais. 

Naujose apžvalgose mes pradėjome matuoti LRD monitorių apšvietimo tolygumą. Kadangi foninis apšvietimas yra skydelio centre, aplink monitorių dažnai gali atsirasti šviesių ir tamsių dėmių, dėl kurių vaizdas gali būti netolygus. Dažniausiai tai nebus pastebima, tačiau kartais gali likti tamsumo pėdsakų. Taip pat reikėtų stebėti, ar foninis apšvietimas gerai apšviečia tamsius vaizdus, kurie turėtų būti beveik visiškai juodi. Tai gali sukelti problemų ir kontrasto lygiuose. 

Neapsigaukite dėl kai kurių gamintojų teiginių, kad kontrasto santykis siekia milijonus ar net milijardus, tačiau tai tikslu tik tuo atveju, jei ekranas yra nustatytas į dinaminį režimą, kuris pritaiko foninį apšvietimą pagal tai, kas yra ekrane, ir gali būti netikslu, kai keičiasi foninis apšvietimas. Reikėtų rinktis mažesnių skaičių įvertinimus – paprastai nuo 500:1 iki 3000:1. Daugumos monitorių santykis bus gerokai didesnis nei 500:1, o daugelio sieks 2000:1 ir daugiau.

Jūs taip pat turėtumėte pažvelgti į juodos spalvos lygius. Mes tai matavome cd/m2, o skaičiai, esantys arčiau nulio, yra idealiausi. Kai kurių plokščių rezultatai gali būti mažesni ir už 0,1 cd/m2, tačiau paprastai tinka visi ekranai, kurių rezultatai mažėsi nei 1,0 cd/m2, o įspūdį daro 0,25 cd/m2 skaičiai. Maži skaičiai – tai tamsi juoda spalva, o kuo didesnis skaičius, tuo didesnė tikimybė, kad juoda spalva virs pilka ir tai gali sugadinti didelio kontrasto vaizdus. 

Koks skirtumas yra tarp ekrano technologijų?

Yra trys pagrindiniai LCD ekranų tipai, kurių kiekvienas turi savo ypatybes. Twisted Nematic (TN) yra pigiausias plokštės tipas.

Vertikalaus lygiavimo plokštės (VA, AVA ir MVA) turi plačius matymo kampus ir labai aukštą kontrasto lygį, nors jie ne visada turi didžiausią spalvų tikslumą.

IPS/PLS ekranai paprastai turi geriausią spalvų tikslumą ir matymo kampus, tačiau yra ir patys brangiausi.

Kas yra FreeSync ir G-Sync?

Jei nesate žaidimų mėgėjas, jums nereikia jaudintis dėl G-Sync ir FreeSync, šios funkcijos bendrai vadinamos adaptyviu sinchronizavimu. Jei mėgstate žaisti žaidimus, apsvarstykite galimybę turėti šias funkcijas.

Adaptyvioji sinchronizavimo technologija iš esmės pašalina seną ekrano nusidėvėjimo problemą. Beveik visi žaidėjai tam tikru momentu tai patiria žaisdami greitus žaidimus – ekrane pastebimos horizontalios linijos. Tai atsiranda dėl monitoriaus atnaujinimo dažnio ir vaizdo plokštės išvesties neatitikimo. Pavyzdžiui, jei jūsų monitorius atnaujinamas 60 Hz dažniu, bet vaizdo plokštė gamina tik 40 kadrų per sekundę, kadrai nepatenka į monitorių tą pačią akimirką, kai jis atnaujinamas, taigi ekrane vienu metu gaunate du ar daugiau kadrų.

Kuo skiriasi standartinis ir profesionalus ekranas?

Daugeliu atvejų skirtumas tarp didelio vidutinio nuotolio monitoriaus ir geriausio monitoriaus nėra akivaizdus, jei akys neįgudusios. Tačiau pasirinkti gana paprasta: mažesniame, mažesnės skiriamosios gebos ekrane galite gauti tikslius spalvų atkūrimus ir profesionalias specifikacijas, arba už tą pačią kainą galite nusipirkti didesnį, aukštesnės skiriamosios gebos monitorių su netobulintu spalvų atkūrimu. 

Profesionalūs monitoriai turi būti tobuli. Tai reiškia, kad gamintojai turi išrinkti pačius geriausius skystųjų kristalų ekranus ir foninius apšvietimus bei atlikti griežtus kalibravimo testus prieš pradedant prekiauti monitoriumi. Kadangi nė vienas skystųjų kristalų ekranas nėra identiškas, toks tobulinimas yra brangus, daug laiko reikalaujantis verslas.