Kaip pasirinkti atsarginės kopijos paslaugas ir programinę įrangą

Norite išsaugoti atsarginę duomenų kopiją, tačiau nežinote, kaip geriau tai padaryti? Produktyvumo ekspertas Jill Duffy gali padėti ir pateikia strategijas, kaip saugoti duomenis internete ar vietiniame diske.

Juokaujama, kad yra dviejų tipų žmonės: tie, kurie saugo atsargines duomenų kopijas ir tie, kurie dar nieko neprarado. Tai skaudi tiesa. Dokumentų netekimas gali būti labai skausmingas, gali sugadinti jūsų karjerą ir brangiai kainuoti, jei samdysite profesionalą, kuris padėtų atgauti prarastus dokumentus. Dokumentų saugojimas atsarginėje kopijoje gali padėti išvengti šių problemų. Atsarginė kopija skamba kaip varginantis darbas, tačiau taip nėra.

Geriausias požiūris, kalbant apie atsargines kopijas – geriau šis tas, nei nieko. Daugumos atsarginės kopijos nėra saugomos labai organizuotai – kontaktai saugomi Google, kai kurie asmeniniai dokumentai – Dropbox, kai kurie – Evernote, kai kurie – iCloud. Taigi, jei kuris nors iš kompiuterių ar telefonų sulūžtų, būtų pavogtas ar sudegtų, būtų įmanoma iš gabalėlių susidėlioti savo prarastus duomenis. Tai nebūtų labai smagu ir lengva, tačiau įmanoma. Taip, galbūt tai ir nėra idealus planas, tačiau vis šis tas. Jei jūs esate ambicingas (arba jau esate „nudegęs“ ir netekote duomenų), tikriausiai norėsite iškart susidaryti patogų planą, kaip, nelaimės atveju, galėtumėte atkurti prarastus duomenis. Geriausiai apgalvotas planas – turėti bent dvi atsargines kopijas, vieną internete, kitą – vietiniame diske. Toks planas reikalauja šiek tiek daugiau pastangų. Dauguma mūsų verčiau renkasi didesnę riziką ir lengvesnį sprendimą.

Kaip saugoti savo duomenis atsarginėje kopijoje – planas tingiems

Ar galima saugoti duomenis atsarginėje kopijoje ir nemokėti papildomai? Taip, tačiau toks planas turi kelias silpnas puses. Jei esate šiek tiek tingus ir nenorite leisti pinigų, pirmiausia pagalvokite apie tai, kad galite išsaugoti pagrindinius savo duomenis. Kokie duomenys svarbiausi? Tai gali būti jūsų nuotraukos, muzika, kontaktai, skenuoti dokumentai, pavyzdžiui, senos mokesčių sąskaitos. Tai gali būti bet kokie duomenys, esantys telefone, tačiau ne kompiuteryje, arba atvirkščiai.

Galbūt yra labiausiai tinkanti dokumentų sinchronizavimo paslauga ar atsarginių duomenų saugojimo internete galimybė? Pavyzdžiui, jei jūsų svarbiausi dokumentai yra iPhone telefone, lengviausias būdas – tiesiog įjungti iCloud atsarginę kopiją. Žinoma, jums gali prireikti mokėti už papildomą talpyklos vietą, tačiau nereikės rinktis kito tinklo tiekėjo, tinkamo plano ir atlikti įvairių nustatymų. Tiesiog aktyvuokite iCloud funckiją. Papildoma talpyklos vieta nėra labai brangi ir už ją lengvai susimokėsite savo iPhone telefonu.

Jei dauguma jūsų svarbiausių dokumentų yra kompiuteriuose, galite naudotis dokumentų sinchronizavimo paslaugomis. PCMag siūlo šias programėles: Box, Dropbox, Google Drive, IDrive ir OneDrive. Toliau pateiktas sąrašas, kokio didumo yra kiekviena talpykla.

  • Box: 10GB
  • Dropbox: 2GB
  • Google Drive: 15GB
  • IDrive: 5GB
  • Microsoft OneDrive: 5GB

Jums nebūtina išsirinkti tik vienos talpyklos. Jei norite, galite turėti paskyras kiekvienoje iš jų. Tokiu atveju, atskiriems dokumentams galite rinktis vis kitą paslaugą. Pavyzdžiui, nuotraukas saugoti Google Drive, muziką – Box, o kitus dokumentus – OneDrive. Išskaidydami dokumentų sumažinsite saugomų dokumentų apimtį. Visos šios paslaugos puikiai tinka tingiems žmonėms, nes perkelti duomenis užtrunka vos minutę, o priežiūros visiškai nereikia: įkėlėte ir pamiršote. Tiesiog turite įdiegti programinės įrangos dalį, pasirinkti dokumentus ir aplankus, kuriuos norite saugoti. Jei jūsų įrenginys sugenda, jį pavagia, arba jis nuskęsta gilaus ežero dugne, tiesiog eikite į naudojamos paslaugos interneto puslapį, prisijunkite ir atgaukite savo dokumentus.

Žinoma, jei išskaidėte savo dokumentus per kelias skirtingas paslaugas, prireiks daugiau laiko, kad juos atkurtumėte. Kaip sakėme, šis planas turi šiek tiek skylių, tačiau su jomis galima susitaikyti.

Kaip saugoti duomenis atsarginėje kopijoje – sudėtingesnis planas

Jei jūs nieko prieš įdėti šiek tiek darbo ir mokėti šiek tiek pinigų, kitas planas jums gali patikti. Norėdami saugoti visus duomenis vienoje vietoje, už papildomą talpyklos vietą turėsite šiek tiek susimokėti. Turėdami visus dokumentus vienoje vietoje, galėsite vienu kartu perkelti juos į naują įrenginį. Jums nereikės rankiotis visko iš atskirų paskyrų. Apytikslė suma, kurią reikės sumokėti už duomenų saugojimą vienoje vietoje, per metus siekia 50-75 JAV dolerių.

Remiantis bandymu, PCMag rekomenduoja Acronis True Image ir IDrive.

Šios dvi paslaugos šiek tiek skiriasi nuo dokumentų sinchronizavimo programėlių. Skirtumas – atsarginės kopijos įrankiai, kuriais galima saugoti ir atkurti dokumentus, o sinchronizavimo programėlės pagrindinį dėmesį skiria sinchronizavimui. Naudojant dokumentų sinchronizavimo paslaugas, naujausia jūsų dokumentų versija yra prieinama keliuose įrenginiuose, ir pagal numatytus nustatymus, pateikiamos atsarginės kopijos. Tačiau šios paslaugos nesuteikia patikimų įrankių failams atkurti, jei prarandate duomenis. Internetinės atsarginių kopijų saugyklos suteikia. Jos taip pat padeda pasirinkti, kurių failų atsargines kopijas kurti ir kaip dažnai.

Vienintelis šio plano trūkumas yra tas, kad patikite visus savo dokumentus vienai įmonei. Jei įmonė, sauganti jūsų dokumentus, dingsta, kas tuomet? Geriausiu atveju, prieš pasitraukdama įmonė iš anksto pateikia kelis įspėjimus, kad galėtumėte laiku persikelti dokumentus kitur. Tiesą sakant, kartais įmonės išnyksta per vieną naktį ir be jokio įspėjimo. Kaip išvengti šios problemos? Paprastai – laikykitės perfekcionisto plano. Turėkite daugiau nei vieną dokumentų kopiją.