Į ką atsižvelgti perkant naują nešiojamąjį kompiuterį
Kaip išsirinkti nešiojamą kompiuterį?
Operacinė sistema
Operacinė sistema yra jūsų nešiojamojo kompiuterio širdis. Ji valdo visą programinę ir techninę įrangą, įskaitant failus, atmintį ir prijungtus įrenginius. Svarbiausia, kad ji leidžia vizualiai sąveikauti su nešiojamu kompiuteriu bei programomis.
Mac operacinė sistema macOS
Įdiegta tik Mac kompiuteriuose, MacOS gali pasigirti elegantiška ir lengvai naudojama sąsaja, papildančia grakščią Mac estetiką bei įspūdingą baterijos veikimo laiką. Mac kompiuteriai istoriškai turėjo mažiau virusų ir kenkėjiškų programų problemų. Tačiau MacBooks kaina didesnė nei kitų nešiojamųjų kompiuterių ir iki šiol jokiame Mac modelyje nėra jutiklinio ekrano funkcijų.
Windows nešiojami kompiuteriai
Windows sukurta specialiai intuityviajai jutiklinio ekrano sąsajai (nors ją galima naudoti su tradicine pele ir klaviatūra), kuri praplečia jūsų naršymo parinktis. Integruota „Windows Hello“ funkcija leidžia greitai prisijungti naudojant žvilgsnį ar palietimą, o ne slaptažodį, taip padidinimas saugumas. Taip pat operacinė sistema siūlo atnaujintą užduočių tvarkyklę, supaprastintą failų valdymą bei integruotų programų rinkinį.
Chrome operacinė sistema
Chromebook yra skirtingos rūšies kompiuteris su kitokio tipo operacine sistema. Chrome operacinė sistema pagrįsta debesų saugykla, joje yra daug integruotų Google įrankių ir keli saugos sluoksniai. Tai taip pat integruota Google paskyra, kad iš visų jūsų įrenginių būtų užtikrinta sklandi prieiga prie failų, nuotraukų, muzikos ir kitų dokumentų.
Ekrano funkcijos
Ekrano dydis
Nešiojamojo kompiuterio ekrano dydžiai yra nuo 11 iki 17 colių, matuojant įstrižai. Didesnis ekranas yra idealus žaidimams, filmams žiūrėti, nuotraukoms ir vaizdo įrašams redaguoti bei lyginti dokumentus. Atminkite, kad didelis ekranas gali padidinti bendrą nešiojamojo kompiuterio dydį, svorį ir sunaudojamą energiją.
Raiška
Didesnė skiriamoji geba prilygsta geresnei vaizdo kokybei. Nešiojamųjų kompiuterių ekranai yra įvairių rezoliucijų (matuojami pikseliais, horizontaliai x vertikaliai):
4K Ultra HD: 3840 x 2560 ir 3840 x 2160 raiškos gali pasigirti keturis kartus didesnės raiškos „Full HD“ taškais, sukurdamos sodrias spalvas ir vaizdus, kad galėtumėte peržiūrėti ir redaguoti neįtikėtinai tikroviškus vaizdus ir grafiką.
QHD („Quad HD“) ir QHD +: atitinkamai naudojant 2560 x 1440 ir 3200 x 1800 skiriamąją gebą. Itin didelis pikselių tankis sukuria ryškią detalę ir aštrų tekstą, idealiai tinkantį profesionaliems fotografijos ir grafikos darbams, taip pat aukštos raiškos filmams bei žaidimams.
Tinklainės ekranas: 2304 x 1440, 2560 x 1600 ir 2880 x 1800 raiškos yra atitinkamai Apple 12″, 13,3″ ir 15,6″ nešiojamųjų kompiuterių ekranuose.
Full HD raiška: 1920 x 1080 raiška leidžia žiūrėti „Blu-ray“ filmus ir žaisti vaizdo žaidimus išsaugant detalumo lygį.
HD+: 1600 x 900 skiriamoji geba puikiai tinka atsitiktiniams žaidimams ir žiūrėti DVD filmus,
HD: standartinė nešiojamųjų kompiuterių raiška yra 1366×768. Tinka atliekant naršymą internete, siųsti ir gauti el. paštą ir atliekant pagrindines skaičiavimo užduotis.
Procesoriai
Jūsų nešiojamojo kompiuterio procesorius yra kaip jo smegenys. Dirbdama kartu su sistemos atmintimi, procesoriaus galia nustato programinės įrangos, kurią galite paleisti, sudėtingumą, kiek programų galite atidaryti tuo pačiu metu ir kaip greitai tos programos bus vykdomos. Daugelyje nešiojamųjų kompiuterių yra Intel arba AMD procesoriai.
Intel procesoriai
Intel procesoriai yra kiekvieno šiuolaikinio MacBook ir daugumos Windows nešiojamųjų kompiuterių pagrindas. Labiausiai paplitusi yra Intel Core daugiasluoksnių procesorių serija:
Core X-Series: pagrindinis „Intel“ procesorius žaidimams ir virtualios realybės patirčiai.
Core i7: populiarus pasirinkimas „energijos vartotojams“, pavyzdžiui, sudėtingų žaidimų žaidėjams, grafikos dizaineriams, fotografams ir vaizdo kūrėjams.
Core i5: vidutinės klasės Core procesorius yra pakankamai galingas daugeliui skaičiavimo užduočių ir gerai atlieka daugelio funkcijų užduotis.
Core i3: Pradinio lygio Core procesorius, daugiau nei pakankamas kasdienėms elektroninio pašto, interneto ir produktyvumo užduotims.
AMD procesoriai
AMD teikia daug pažangių procesorių, skirtų praktiškai kiekvienai užduočiai.
AMD Ryzen mobilieji procesoriai su Radeon Vega Graphics grafika: šie procesoriai užtikrina našumą daugybei užduočių, tiek darbo užduotims, tiek žaidimams, taip pat suteikia stulbinantį vaizdą ir pakankamą akumuliatoriaus veikimo laiką. Galimos parinktys:
Ryzen 7: našumas, reikalingas norint atlikti intensyvias užduotis, įskaitant vaizdo įrašų redagavimą, sudėtingų programų vykdymą ir žaidžiant naujausius žaidimus.
Ryzen 5: įvairialypės terpės našumas, skirtas 4K vaizdo įrašų transliacijai ar lengvam vaizdo įrašų redagavimui.
Ryzen 3: efektyvus, siekiant maksimaliai padidinti akumuliatoriaus veikimo laiką, tuo pačiu užtikrinant sklandų darbą mokykloje ar biure, taip pat pramogaujant.
AMD FX ir A serijos: šios procesorių grupės yra skirtos padidinti našumą, pagerinti daugialypę terpę, pagerinti energijos vartojimo efektyvumą.
Atmintis
RAM
Atsitiktinės prieigos atmintis, arba RAM, yra svarbi, nes ji padeda jūsų procesoriui vienu metu atlikti kelias užduotis. Pagrindiniam skaičiavimui reikia mažiausiai 2 GB, tačiau rekomenduojama naudoti 8 GB ar daugiau, jei naudojatės grafika, tobulinate nuotraukas ar redaguojate vaizdo įrašus. Daugelyje nešiojamųjų kompiuterių iš anksto įdiegta 4–8 GB, o kai kuriuose – iki 64 GB. Jei manote, kad vėliau gali prireikti daugiau atminties, pasirinkite modelį, kuris leidžia išplėsti RAM.
Vidinė talpykla
Tradiciniai kietųjų diskų įrenginiai turi didesnę atminties talpą, tačiau padidina nešiojamojo kompiuterio svorį ir storį, tuo pačiu sugeneruoja daugiau šilumos ir triukšmo. Kietojo kūno diskai (dar vadinami SSD ar „flash“ talpykla) yra daug lengvesni, greitesni, vėsesni ir tylesni nei standieji diskai, tačiau jie taip pat yra daug brangesni, skaičiuojant už vieną GB, ir paprastai suteikia mažiau vietos saugykloje. Kai kuriuose nešiojamuosiuose kompiuteriuose yra hibridinis diskas, kuriame kietasis diskas suderintas su kietojo kūno disku, kad būtų apjungti abiejų privalumai.
Standžiojo disko įrenginiai
Tradiciniai, mechaniniai standžiojo disko kaupikliai yra labiausiai paplitęs saugojimo būdas, nes jie yra palyginti nebrangūs ir pasižymi didžiule talpa. Tačiau jie taip pat labai padidina nešiojamojo kompiuterio svorį ir storį bei kuria šilumą ir triukšmą. Jie yra dviejų standartinių greičių: 5400 aps./min. disko pakanka kasdieniam naršymui internete, elektroninių laiškų siuntimui ir dokumentų kūrimui, tačiau 7200 aps./min. diskas perduoda duomenis greičiau ir, jei dirbate su dideliais dokumentais, apsvarstykite galimybę įsigyti būtent tokį diską.
Kietojo kūno diskai
Kietojo kūno diskai, taip pat žinomi kaip SSD (arba, Apple atveju, „flash“ saugykla), yra daug kartų greitesni nei standžiojo disko įrenginiai, tačiau paprastai pasiūlo kur kas mažesnę talpą. SSD diskai taip pat teikia milžiniškus fizinio dydžio, svorio ir galios efektyvumo pranašumus, kartu su nereikšmingu šilumos išsiskyrimu ir veikimu be triukšmo, todėl jie yra idealus pasirinkimas ieškantiems labai ypač lengvų nešiojamųjų kompiuterių. Kitaip nei kietieji diskai, SSD diskai neturi judančių dalių, kurios galėtų nusidėvėti.
Kai kuriuose nešiojamuosiuose kompiuteriuose SSD naudojamas kaip visa talpykla. Kituose kompiuteriuose skiriamas mažesnis SSD, kad galima būtų laikyti operacinę sistemą ir programas (tai leidžia jas greičiau paleisti) ir prideda tradicinį standųjį diską bendram duomenų saugojimui.
Baterijos tarnavimo laikas
Gamintojų teiginiai apie baterijos veikimo laiką svyruoja nuo kelių valandų iki 12 ar daugiau valandų.
Nešiojamojo kompiuterio patobulinimai, tokie kaip padidėjusi apdorojimo galia, didesnės ir aukštesnės skiriamosios gebos ekranai, greitesni kietieji diskai ar pridėtas optinis diskas, greičiau iškraus akumuliatorių.
Jungtys ir prievadai
Atkreipkite dėmesį į šiuos prievadus, kurie dažniausiai naudojami jungiantis prie televizorių, fotoaparatų ir kitų įrenginių:
- A tipo USB;
- C tipo USB;
- Thunderbolt;
- HDMI;
- Medijos kortelių jungtys.