Dalykai, į kuriuos turite atsižvelgti pirkdami naują kompiuterį

Ieškote naujo kompiuterio? Atsižvelgiant į šiuolaikines specifikacijas ir kompiuterių specialistų žargonų ši užduotis gali būti gana sudėtinga. Dabar rinkoje yra nemažai nebrangių nešiojamų kompiuterių.

Galite turėti daug šiuolaikinės aparatūros ir neištuštinti piniginės. Svarbiausia rasti geriausią santykį tarp jūsų nustatytos kainos ir poreikių. 

Operatyvioji atmintis (RAM)

RAM – tai trumpinys (angl. Random Access Memory), reiškiantis adresuojamą atmintį. Negalima painioti su saugykla, nes RAM saugomi aktyvūs jūsų programų ir sistemos procesų duomenys. Įsivaizduokite RAM kaip laikiną drobę, kur kompiuteris skaičiuoja ir atlieka operacijas realiuoju laiku. 

Šiuolaikinėms atminties reikalaujančioms programoms ir interneto naršyklėms reikia daugiau daugiau RAM, nei anksčiau. Jei esate linkę vienu metu naudoti kelias aktyvias programas, kuo daugiau RAM turi jūsų kompiuteris, tuo geriau.

Nors Windows 10 reikia mažiausiai 1 GB 32 bitų ir 2 GB 64 bitų (macOS reikia mažiausiai 2 GB), to nepakanka, norint sklandžiai naudotis kompiuteriu. Jei perkate naują kompiuterį, rinkitės tokį, kuris turėtų bent 8 GB RAM.

Procesorius

Procesoriai tampa vis efektyvesni ir galingesni – kiekvienais metais jie atnaujinami, tačiau Intel visada turi lengvai atpažįstamas efektyvumo pakopas, kuriuos priklauso nuo jūsų poreikių.

Kaip įprasta, Intel pradinio lygio Core i3 lustai yra pigiausi, tačiau ir mažiausiai galingi procesoriai. Jei ieškote kompiuterio, kurio vertė mažesnė nei 500 JAV dolerių, kuris atliks pagrindines skaičiavimo užduotis, Core i3 serijos turėtų pakakti. 

Vidutinės klasės Core i5 lustai tiks tiems, kurie nori gero balanso tarp našumo ir kainos. Jei norite pataupyti, tačiau jums vis tiek reikia daug greičio, ieškokite bent jau vidutinės klasės Core i5 kompiuterio.

Kompiuteriai su Core i7 ir i9 mikroschemomis yra brangesni, tačiau profesionalai, kurie neturi laiko laukti, kol bus įkeliamas ar atkuriamas ekranas, tikrai įvertins galią, kurią šie procesoriai suteikia kompiuteriui. Jei kaina jūsų neriboja ir ieškote absoliučiai geriausio kompiuterio, kokį tik galite įsigyti, nesirinkite mažesnio nei Core i7 lusto. 

Saugykla

Šiuo metu galima pasirinkti du kompiuterio saugojimo tipus: HDD (kietojo disko įrenginys) ir SSD (kietojo kūno diskas). HDD informacijos saugojimui vis dar naudoja greitai besisukančius magnetinius diskus, vadinamus plokštelėmis, o SSD diskai naudoja „flash“ atmintį (panašiai, kaip išmanieji telefonai ir planšetiniai kompiuteriai).

Kompiuteriai su SSD yra brangesni, tačiau jų skaitymo ir rašymo sparta yra daug greitesnė nei kompiuterių su įprastais HDD. SSD diskai taip pat neturi judančių dalių, todėl jie yra lengvesni, vėsesni, tylesni, efektyvesni ir juos sunkiau sugadinti nei įprastus diskus.

Dėl šių pranašumų visada rinkitės kompiuterį su SSD, o ne įprastu kietuoju disku. Jie gali būti brangesni, tačiau jų greitis ir efektyvumas tikrai verti kainos.

Kai kurie kompiuteriai apjungia geriausias abiejų tipų diskų savybes ir turi hibridinius diskus. Hibridiniai diskai nėra tokie greiti kaip tikrieji SSD, tačiau jie yra pigesni. Žinoma, kadangi SSD diskų kainos toliau krenta, o dydžiai auga, hibridiniai diskai palengva išnyks. 

Kita vertus, saugojimo talpa priklauso ir nuo jūsų poreikių. Kuo didesnis diskas, tuo brangesnis kompiuteris. 

Ekrano dydis

Perkant nešiojamąjį kompiuterį turėsite apsispręsti ir dėl ekrano dydžio. Nešiojamieji kompiuteriai paprastai būna 11–17 colių, o jei planuojate naudoti kelis langus, papildomas dydis tikrai privers pajusti skirtumą. Tačiau atminkite, kad kuo didesnis ekranas, tuo sunkiau bus nešiotis kompiuterį. Atminkite ir tai, kad didesnio ekrano nešiojamųjų kompiuterių baterija tarnaus trumpiau. 

Stacionariems kompiuteriams lengvumas ir baterijos veikimo laikas neturi reikšmės, todėl dauguma renkasi 24 colių ar didesnius kompiuterius. 

Raiška

Viskas priklauso nuo jūsų pageidavimų (ir biudžeto), tačiau nesvarbu, koks ekrano dydis – būtent ekrano skiriamoji geba lems, kaip ryškiai rodys jūsų ekranas.

Dauguma pigesnių nešiojamų kompiuterių turi tik 720 pikselių – tiek pakanka mažesniems ekranams, tačiau geriausia, kad ekranas būtų bent 1800 pikselių (1920 x 1080).

Aukščiausios klasės kompiuteriuose paprastai yra „Ultra HD / 4K“ ekranai, tačiau jie yra brangesni. 

Dydis ir svoris

Stalinių kompiuterių dydis ir svoris neturi tiek reikšmės, tačiau nešiojamiems kompiuteriams tai itin svarbu. Nešioti didelį ir sunkų kompiuterių gali būti varginantis darbas, todėl, jei planuojate nešiojamąjį kompiuterį nuolat imti kartu su savimi, pasirinkite tokį, kurio ekranas yra 13 colių ar mažesnis. 

Kai kurie aukščiausios klasės nešiojamieji kompiuteriai, vadinami „ultrabooks“, gali būti itin ploni ir lengvi. Tačiau jei jums svarbi kaina ir teikiate pirmenybę našumui, o ne lengvumui, storesnis ir sunkesnis nešiojamasis kompiuteris padės sutaupyti. 

Operacinė sistema

Jau kelis metus svarstote, kas geriau – PC ar Mac? Gera žinia ta, kad bėgant metams abi operacinės sistemos patobulėjo ir skirtumas tik tas, kaip naudojate savo stacionarų ar nešiojamąjį kompiuterį. Su kiekvienu atnaujinimu skirtumai tarp operacinių sistemų vis labiau blanksta. 

Kūrybingi profesionalai jau daugelį metų tradiciškai naudoja Mac ir programas, prie kurių jau priprato, todėl Apple kompiuteriai yra populiaresni tarp vaizdo ir grafikos redaktorių. Jei jums patinka Apple ir naudojate iPhone, iPad ar Apple išmanųjį laikrodį, tikriausiai taip pat įvertinate ir tai, kad visi šie įrenginiai veikia kartu. 

Tačiau jūs galite įsigyti panašų kompiuterį už daug mažesnę kainą ir tai yra Windows privalumas – kaina. Windows vis dar plačiai naudojamas darbovietėse. Viskas priklauso nuo to, kokių programų ir vartotojo sąsajų norite.

Prievadai

Šiais laikais yra daugybė prisijungimo variantų ir jie nuolat tobulėja, todėl tai gali būti gana painu. Jei norite, kad jūsų kompiuteris neatsiliktų nuo ateities technologijų, ieškokite tokio įrenginio, kuriame būtų USB-C, USB 3.1 prievadai ir mažiausiai 801.11AC Wi-Fi.

Kaina

Galiausiai, vis tiek apsibrėžiate, kiek norite išleisti. Jei planuojate kompiuterį naudoti tik naršymui internete, elektroninių laiškų siuntimui ir vaizdo įrašų peržiūrai, tuomet galite dairytis pigesnio kompiuterio. Atminkite, kad šiais laikais net patys pigiausi yra pakankamai galingi, kad galėtų vykdyti kasdienes užduotis.

Dažniausiai, kuo geresnis našumas, tuo brangesnis bus kompiuteris. Įvertinkite savo biudžetą ir tai, kaip naudositės prietaisu. Tikimės, kad šie patarimai padės rasti tinkamiausią kainos ir efektyvumo santykį.

Geriausiai įvertintas kompiuteris pigesnių kompiuterių klasėje yra Asus VivoBook F510UA.