6 būdai kaip pagerinti kompiuterio darbą

Neišvengiama, kad po tam tikro laiko kompiuteris ima veikti lėčiau. Programinė įranga tampa vis reiklesnė, kompiuteris reaguoja į šiuos pokyčius ir tai gali turėti didelę įtaką jo veikimui. Taip pat didelę įtaką gali turėti jūsų turima operacinė sistema ir tai, ar nusprendėte atnaujinti Windows 10.

Nors galite atlikti kelis esminius įrenginio pakeitimus, kad kompiuteris veiktų greičiau, yra keli patobulinimai, kurie yra ekonomiškesni ir paprastesni.

Taip pat yra kelios programinės įrangos rūšys, kurios gali padėti atsikratyti senų failų ieškant programų, kurios nėra dažnai naudojamas ir kurias norite pašalinti.

Pateikiame šešis būdus, kaip padidinti kompiuterio veikimo greitį ir bendrą jo našumą.

Pašalinkite nereikalingą programinę įrangą

Į jūsų kompiuterį iš anksto yra įkeltos kelios programos, kurių daugelis žmonių nenaudoja, tačiau jos vartoja sistemos išteklius. 

  • Pašalinkite šias programas iš kompiuterio ir atlaisvinkite diske vietą. 
  • Paspauskite „Start“ mygtuką ir eikite į „All apps“ meniu. 
  • Čia galite peržiūrėti įdiegtų programų sąrašą, taip pat matysite ir neįdiegtas programas. 
  • Suradę programą, kurią norite pašalinti, dešiniuoju pelės mygtuku spustelėkite piktogramą, kad pamatytumėte parinkčių („Option“) meniu.

Taip pat galite dešiniuoju pelės mygtuku spustelėti „Start“ ir nueiti į funkciją „Programs and Features“. Windows asistentas Cortana taip pat gali jums pasitarnauti, nes galite atlikti programų paiešką.  Rasite įrašą apie programas, kurias neseniai naudojote, ir bus pateikta informacija, kurios užima daugiausiai vietos. Išsiaiškinę, kas yra įdiegta, galėsite nuspręsti, kurias programas galima ištrinti, kad pagerintumėte sistemos našumą. 

Jums būtina žinoti, kurios programos yra būtinos, kad kompiuteris tinkamai veiktų, o kurių galima atsisakyti. Viena iš priežasčių, kodėl programos lėtina kompiuterį, yra ta, kad jos dažnai paleidžiamos automatiškai tuomet, kai įjungiamas kompiuteris. 

Apribokite programos, kurios paleidžiamos įjungus kompiuterį

Galite nustatyti, kurios programos turėtų veikti paleidžiant kompiuterį. Windows 10 turi atnaujintą užduočių tvarkyklę, kuri leidžia lengviau nustatyti, ką norite paleisti fone ir ką galite įjungti patys.

  • Kad įjungtumėte šią užduočių tvarkyklę, paspauskite Crtl-Shift-Esc.
  • Pasirodys langas, kuriame bus pateiktos visos jūsų kompiuteryje esančios programos.
  • Taip pat pateikiama išsami ataskaita apie atminties kiekį, kurį kiekviena programa naudoja paleisdama kompiuterį.
  • Norėdami atlikti nustatymus, tiesiog dešiniuoju pelės mygtuku spustelėkite norimą pakeisti programą, kad nurodytumėte, jog ji neveiks, kol nebus duota komanda.

Visuomet galite pakeisti nustatymus, jei pastebėjote, kad programa nebeveikia, o vis tiek daroma įtaka kompiuterio veikimui.

Į kompiuterį pridėkite daugiau RAM

Kalbant apie atminties naudojimą, Windows 10 sunaudoja mažiau RAM nei ankstesnės versijos, tačiau buvo išbandyta ir įrodyta, kad pridedant daugiau RAM atminties kompiuteris veikia geriau.

Į stalinius kompiuterius RAM pridėti yra daug lengviau, be to, pigiau. Kiekvienas, turintis elementarų supratimą apie kompiuterius, gali maždaug per valandą įdiegti į savo kompiuterį daugiau RAM.

Taip pat galite nuvežti kompiuterį į profesionalią parduotuvę, kad ten pridėtų daugiau RAM.

Patikrinkite, ar nėra šnipinėjimo programų ir virusų

Naršant žiniatinklyje kartais neįmanoma prisirinkti virusų, tačiau naujoji Windows Defender programinė įranga kaip niekad palengvino kenkėjiškų programų, kurios gali sukelti rimtų kompiuterio problemų, paiešką. 

Trečiųjų šalių programas taip pat lengva įdiegti ir jos gali būti tokios pat veiksmingos pašalinant visas jūsų šnipinėjimo programas ar virusus.

Apsvarstykite galimybę įdiegti dviejų tipų programinę įrangą kompiuterio našumui stebėti. Kenkėjiškų programų valymo programos gali išspręsti vėlavimo ar akivaizdžias greičio ar iššokančių langų problemas. Tačiau taip pat turėtumėte ieškoti programų, kurios siūlo nuolatinę apsaugą ir veikia fone. 

Mažas tyrimas gali padėti rasti programinę įrangą, kuri puikiai veikia ir neviršija jūsų biudžeto arba tinka naudojant konkretaus tipo operacinę sistemą. Jei atsisiunčiate nemokamą programinę įrangą, gali kilti suderinamumo problemų, todėl dar kartą viską patikrinkite. 

Naudokite disko valymo funkciją ir defragmentaciją

Kiekvieno kompiuterio kietajame diske yra daugybė failų ir programų, kurie tam tikrą laiką nebuvo naudojami arba nereikalingi. Disko valymas leidžia rasti, kurias programas ir failus galite ištrinti iš savo kompiuterio.

Disko valymo (Disk Cleanup) funkciją nepaprastai lengva pasiekti. 

  • Mygtuku „Start“ arba asistentu „Cortana“ eikite į paieškos langelį, būsite nusiųsti į programą.
  • Greitas nuskaitymas parodys laikinuosius failus, diegimo programas ir tinklalapius, kurių nenaudojote arba kurių jums nebereikia.
  • Iš ten jie automatiškai bus ištrinami ir atlaisvins šiek tiek vietos. 

Disko valymo efektyvumas priklauso nuo to, kiek turite RAM savo kompiuteryje, dėl ko jūsų kompiuteris taip pat gali veikti lėčiau nei įprastai. Tokiu atveju gali būti naudinga įrenginyje įdiegti daugiau RAM.

Apsvarstykite galimybę turėti paleidimo SSD

Kai norite geresnio našumo, paleidžiant kietojo kūno diską (SSD) gali būti sumažinamas procesoriaus slėgis, kuomet kompiuteris įjungiamas. ei esate linkę paleisti kelias programas vienu metu arba naudojate nuotraukų ir vaizdo įrašų redagavimo programinę įrangą, paleisdami diską galite nuveikti daug, kad šios programos veiktų sklandžiau ir būtų greičiau įkeliamos.

Nors SSD dažniausiai būna įdiegiami staliniuose kompiuteriuose, juos galima naudoti ir kai kuriuose nešiojamųjų kompiuterių modeliuose. Kai neturite galimybės naudoti vidinio SSD, visada galite įsigyti išorinį diską, jungiamą prie kompiuterio naudojant USB 3.0 jungtį. Šis diskas gali suteikti papildomo našumo, reikalingo vykdant užduotis, bei suteikti impulsą programoms, kurioms tinkamai veikti reikia daugiau laikinosios atminties. 

Galite rasti daugybę SSD parinkčių, kurios puikiai veikia ir neviršija jūsų biudžeto, atsižvelgiant į tai, kaip naudojate kompiuterį.

Išvados

Jei kyla problemų įkeliant programas ar tiesiog susiduriate su lėtu kompiuterio našumu, dažniausiai užtenka kelių korekcijų, kad įrenginys veiktų sklandžiau. 

Dar kartą patikrinkite, ar nėra kenkėjiškų programų, šnipinėjimo programų ar virusų, sukeliančių atsilikimą ar lėtą veikimą. Po to išsiaiškinkite, kas dar gali kelti kokias nors problemas – tokiu būdu galėsite paspartinti, prižiūrėti ir tikrinti savo kompiuterio našumą, o po to sklandžiai juo naudotis.